birželio 24 d. pagal senąjį kalendorių
PENKTÓJI SAVÁITĖ PÕ SEKMÌNIŲ (PENTEKOSTĖS)
Jõninės (Jòno Pìrmtako ir̃ Krìkštytojo gimìmas)
Apãštalų (Pẽtro ir̃ Paũliaus) pãsninkas
,,Jeigu kas nors negalėjo pasninkauti Didžiąją Savaitę, – negalėjo pasninkauti prieš Velykas, tepasninkauja praėjus savaitei po Sekminių“ – Ipolìtas Romiẽtis († 235)
Šventųjų teisiųjų iš Aarõno giminės Zachãrijo Teĩsiojo († ~ I a. pr. Kr./I a. po Kr., Ròmos Impèrija), kunigo iš Abijos skyriaus (Lk 1, 5) ir pranašo, bei Elzbiẽtos Teisiõsios († ~ I a. pr. Kr./I a. po Kr., Ròmos Impèrija), Diẽvo Mótinos Marìjos giminaitės, Jòno Pìrmtako ir Krìkštytojo († ~28/30) tėvų Susirinkìmas
Šventieji kankiniai 7 Bróliai Kankìntiniai: Orèntijus Rizėjiẽtis, iš Sìrijos Antijòchijos (prie Orònto), romė́nų karys, tarnavęs Trãkijoje, po pergalės mūšyje su skìtais atsisakęs aukoti stabmeldžių dievams ir garsiai išpažinęs savo tikėjimą, bei Farnãkijus, Eròtas, Fìrmas, Firmìnas, Kirijãkas ir Longìnas, iš Sìrijos Antijòchijos (prie Orònto), romėnų kariai, tarnavę Trãkijoje, Orèntijaus broliai, visi drauge imperatoriaus Márko Aurèlijaus Valèrijaus Maksimijãno (286-305) nuteisti ir ištremti į Kaukãzą, priẽ Svetìngosios (Juodõsios) jū́ros, mirę kelionėje (Orèntijus – Pònto Rizė́jume (Rìzėje)) valdant Gãjui Aurèlijui Valèrijui Diokletijãnui (284–305) ir Márkui Aurèlijui Valèrijui Maksimijãnui (Ròmos Impèrija) († III/IV a.)
Šventasis vyskupas Nìketas Remezijaniẽtis, iš Háimo (Balkãnų) pusiasalio, ilỹrų dardãnų Dãkijos Remezijãnos miesto (dab. Bèla Pãlanka), gòtas ar trãkas, mokęsis galbūt Lãcijaus Ròmoje, pirmasis Aurèlijaus Vìdurio Dãkijos Remezijãnos vyskupas, vienuolynų ir bažnyčių statytojas, misionieriavęs Trajãno Dãkijoje, Mòisijoje, Mažõjoje Skìtijoje, liturginių himnų (manyta, kad ir ,,Te Deum“ (,,Tebe Boga chvalim“)), katechetinių darbų autorius, poeto ir rašytojo šventojo Pòntijaus Meròpijaus Paulìno Noliẽčio († 431) bičiulis (Ròmos Impèrija) († 414/420)
Šventasis ištikimasis Mýkolas (Michaìlas) Tverìškis, Jaroslãvo sūnus, Tvèrės kunigaikštis (1282 ar 1286—1318) ir Vladìmiro didysis kunigaikštis (1305-1318), titulavęsis Rusiõs didžiuoju kunigaikščiu, Ãnos (Onõs) Sòfijos Kašinìškės, Kãšino kunigaikštienės, Demètrijaus (Dimìtrijaus) Rostovìškio († 1294), Borìso sūnaus, Rostòvo (1278—1286, 1288—1294) ir Ùgličiaus (1285—1288) kunigaikščio dukros († ~1338) sutuoktinis, Tvèrės Žemės stačiatikių gynėjas, gavęs iš Áukso òrdos chãno jarlýką būti Vladìmiro didžiuoju kunigaikščiu – nominaliu Rusiõs valdovu, kovojęs su Maskvà ir 1317 sumušęs Jùrgio (Jùrijaus), Daniẽliaus sūnaus, Maskvõs kunigaikščio (1303-1325), Vladìmiro didžiojo kunigaikščio (1318-1322), Naũgardo kunigaikščio (1322-1325) kariuomenę, nužudytas Áukso òrdoje kunigaikščio Jùrgio ir Áukso òrdos chãno (1313–42) Uzbèko tarnų, 1319 palaidotas Tvèrės Viẽšpaties Išganýtojo Atsimaĩnymo bažnyčioje (Áukso Òrda/ Tvèrės Kunigaikštỹstė) († 1318)
Šventieji teisieji Jokū̃bas Meniugìškis ir Joãnas Meniugìškis, vaikeliai, iš Dìdžiojo Naũgardo Žemės Meniužos (prie Meniugos upės) kaimo, nužudyti piktadarių Maskvõs ir̃ Visõs Rusiõs metropolito (1566-68) Filìpo (Pilỹpo) (Kolyčiòvo) († 1569) laikais, valdant Didžiájam Maskvõs bei Vìsõs Rusiõs kunigaikščiui (1533-1547), Cãrui bei Vìsõs Rusiõs Didžiájam kunigaikščiui (1547-1584) Jõnui (Ivãnui) IV Rūsčiãjam († 1584) (po daugybės stebuklų 1682-1689 palaidoti Meniužos Švenčiáusiosios Trejýbės bažnyčioje) (Rùsijos Karalỹstė) († 1566/1569)
Evangelija pagal Luką
(Lk 1, 1-80)
Apaštalo Pauliaus laiškas Romiečiams
(Rom 13, 11-14; 1-4)
Puoselėkime ir mes gerumą, puoselėkime palankumą artimui, kad apsisaugotume nuo baisaus piktžodžiavimo, teisimo ir paniekinimo. Padėkime vieni kitiems kaip savo kūno sąnariams. Juk jei kam sužeista ranka ar koja, ar kurs kitas sąnarys, jis savimi nesibjauri ir nepjauna to sąnario, nors tas ir pūliuoja, bet greičiau plauna, valo, prideda vaistų, apriša, šventu vandeniu šlaksto, meldžiasi ir prašo šventųjų pasimelsti už jį, kaip sakė ir abatas Zosimas – žodžiu, nepalieka, nenusigręžia nuo savo sąnario nei nuo jo dvokos, bet daro visa, kad jį pagydytų. Taip ir mes turime viens kitą užjausti, pagelbėti ir patys, ir su kitų, stipresnių, pagalba daryti visa, kad padėtume sau patiems ir kitiems. Kuo kas bus arčiau prie artimo, tuo arčiau bus prie Dievo.
Šventasis vienuolis Dorotėjas Gazietis
Šventasis pranašas Jònas Krìkštytojas, Viẽšpaties Pìrmtakas ir̃ Krìkštytojas yra paskutinis Senojo Testamento pranašas ir pirmasis Naujojo…
Didysis kankinys Teodòras Stratilãtas (Teodòras Heraklėjiẽtis; gr. Θεόδωρος ο Στρατηλάτης, Θεόδωρος Ἡρακλείας, lot. Theodorus Stratelates (Heraclea…
Dorotė́jas Gaziẽtis, Palestiniẽtis (Abà Dorotė́jas; gr. [Αββάς] Δωρόθεος τῆς Γάζης, της Παλαιστίνης, lot. Dorotheus Gazaeus, Palaestinus, rus.…
Pasinerkite į mūsų teminius skyrius, kur rasite kruopščiai atrinktus straipsnius apie įvairius Stačiatikių tikėjimo aspektus. Nesvarbu, ar domitės dvasiniu gyvenimu, teologija, ar bendruomenės veikla – kiekvienas ras sau aktualią informaciją.
Krikščionybė Stačiatikių Bažnyčia Naujasis Testamentas Senasis Testamentas Šventųjų gyvenimai Dvasinis gyvenimas Šeima ir vaikų auklėjimas Krikščionybė ir kitos religijosKviečiame apsilankyti mūsų bibliotekoje, kur rasite gausybę straipsnių, knygų ir kitų išteklių apie Stačiatikių tikėjimą, krikščioniškąją doktriną ir dvasinį gyvenimą. Čia galėsite gilinti savo žinias, atrasti šventųjų tėvų mokymus ir rasti atsakymus į daugelį dvasinių bei teologinių klausimų.
Maldos Šventųjų gyvenimai Knygos Vaizdo įrašai Garso įrašai Nuotraukų galerijos